Women's Linea Chronograph Light Silver Dial Two Tone - Baume & Mercier Watch (122032)
Since the 16th Century the famous Baume name has been associated with prestigious watchmaking. It represents the brand's high standards of workmanship attention to detail and commitment to quality. The Baume & Mercier brand has received almost every major international watch making award.
Since the 16th Century the famous Baume name has been associated with prestigious watchmaking. It represents the brand's high standards of workmanship attention to detail and commitment to quality. The Baume & Mercier brand has received almost every major international watch making award.
| Brand | Baume & Mercier |
| Style | MOA10016 |
| Series | Linea |
| Style | Chronograph |
| Gender | Women's |
| Case | Stainless steel |
| Dial Color | Light silver |
| Hands | Rose gold tone |
| Markers | Silver tone indices |
| Bracelet | Stainless steel with 18k rose gold stainless steel center accents |
| Clasp Type | Hidden |
| Bezel | 18k rose gold stainless steel |
| Weight | 108g |
| Movement | Swiss made chronograph quartz |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 32 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Water Resistant | 5 ATM/50 meters/165 feet |
| Calendar | Date display between 4:00 and 5:00 |
| Subdials | 60 second, 30 minute and 1/10 second |
| Bracelet Width | 16 mm |
| Bracelet Length | Up to 7.75 inches |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Push/pull 18k rose gold stainless steel |
| Other | Stainless steel pushers |
| Material | Stainless steel |
Women's Aroha Chronograph Beige Dial Beige Silicone - a_line Watch (146612)
a_line's Aroha collection follows a_line's philosophy of bringing women the same quality and luxury of watches that men have been getting for years at a value. To that end a_line allows women to wear a large timeless watch that has a feminine touch. Your husband will be jealous.
a_line's Aroha collection follows a_line's philosophy of bringing women the same quality and luxury of watches that men have been getting for years at a value. To that end a_line allows women to wear a large timeless watch that has a feminine touch. Your husband will be jealous.
|
Women's Dual Time Black Leather - Marc Ecko Watch (124525)
Slip on a beautiful watch by Mark Ecko and get all the attention you want.
Slip on a beautiful watch by Mark Ecko and get all the attention you want.
| Brand | Marc Ecko |
| Style | E12518L2 |
| Style | Casual |
| Gender | Women's mm |
| Strap Width | 20 mm |
| Case | Stainless steel |
| Dial Color | White |
| Hands | Silver tone |
| Markers | Silver tone indices and Arabic numerals |
| Strap | Black leather |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel | Stainless steel with white crystals encrusted |
| Weight | 95g |
| Movement | Japanese quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Water Resistant | 3 ATM/30meters/99 feet |
| Strap Length | Up to 8.25 inches |
| Case Back | Snap-down stainless steel |
| Crown | Push/pull |
| Other | Dual time |
| Material | Leather |
Women's Aoyama White Crystal Blue Textured Dial Blue Resin & Stainless Steel - Versus Watch (132638)
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
|
Women's Aoyama White Crystal Purple Textured Dial Purple Resin & Stainless Steel - Versus Watch (132637)
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
|
Women's Aoyama White Crystal Red Textured Dial Red Resin & Stainless Steel - Versus Watch (132636)
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
| Brand | Versus |
| Style | 3C5660 |
| Series | Aoyama |
| Style | Casual |
| Gender | Women's |
| Case | Red resin |
| Dial Color | Red textured |
| Hands | Silver tone |
| Markers | Silver tone indices and Arabic numerals at 12:00 and 6:00 |
| Clasp Type | Jewelry |
| Weight | 46g |
| Case Shape | Rectangle |
| Bracelet Color | Red/silver |
| Bracelet Material | Red resin and stainless steel with adjustable links |
| Movement | Japanese quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Width | 24 mm |
| Case Height | 36 mm (44 mm incl. lugs) |
| Case Thickness | 9 mm |
| Stones | White crystals set on lugs and crown |
| Water Resistant | 3 ATM/30 meters/99 feet |
| Bracelet Width | 19 mm |
| Bracelet Length | Up to 7.75 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Push/pull stainless steel with white crystal cabochon |
| Other | White crystals encrusted on stainless steel lugs |
| Material | Resin and stainless steel |
No comments:
Post a Comment