Evolution TZ2 Black/Ivory Reversible Dial Brown Genuine Leather - Rotary Watch (143110)
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
|
Evolution TZ2 Black/Ivory Reversible Dial Black Genuine Leather - Rotary Watch (143109)
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
| Brand | Rotary |
| Style | EGS0026-TZ2-04-08 |
| Series | Evolution TZ2 |
| Style | Luxury |
| Gender | Unisex |
| Strap Width | 17 mm (19 mm at widest) |
| Case | Gold tone ion plated stainless steel |
| Dial Color | Black and ivory (reversible) |
| Hands | Gold tone and luminous on black dial. Metallic blue on ivory dial |
| Markers | Gold tone indices on black dial. Black Arabic numerals on ivory dial |
| Clasp Type | Push button hidden |
| Weight | 96g |
| Case Shape | Rectangle |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Black genuine leather with crocodile pattern |
| Movement | Swiss made quartz, 5 Jewels (Ronda 785) on black dial. Swiss made quartz, 6 Jewels (Ronda 1064) on ivory dial |
| Crystal | Mineral |
| Case Width | 30 mm |
| Case Height | 38 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Water Resistant | 3 ATM/30 meters/99 feet |
| Calendar | Date display at 6:00 on black dial |
| Subdials | 60 second on ivory dial |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Snap-down |
| Crown | Push/pull |
| Other | Limited Edition of 250 |
| Material | Genuine leather |
Women's No. 7 Chronograph Pink Diamond Silver Dial Pink Leather - Bedat & Co. Watch (141831)
Dress your wrist as elegant as your wardrobe with this Bedat & Co. timepiece. Its classy design adds an understated look to your outfit
Dress your wrist as elegant as your wardrobe with this Bedat & Co. timepiece. Its classy design adds an understated look to your outfit
|
Evolution TZ2 Blue/Black Reversible Dial Black Genuine Leather - Rotary Watch (143108)
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
| Brand | Rotary |
| Style | EGS0025-TZ2-05-19 |
| Series | Evolution TZ2 |
| Style | Luxury |
| Gender | Unisex |
| Strap Width | 17 mm (19 mm at widest) |
| Case | Black ion plated stainless steel |
| Dial Color | Blue and black (reversible) |
| Hands | Silver tone and luminous on blue dial. Black and luminous hour and minute. Metallic blue subdial on black dial |
| Markers | Silver tone indices on blue dial. White and luminous Arabic numerals on black dial |
| Clasp Type | Push button hidden |
| Weight | 96g |
| Case Shape | Rectangle |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Black genuine leather with crocodile pattern |
| Movement | Swiss made quartz, 5 Jewels (Ronda 785) on blue dial. Swiss made quartz, 6 Jewels (Ronda 1064) on black dial |
| Crystal | Mineral |
| Case Width | 30 mm |
| Case Height | 38 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Water Resistant | 3 ATM/30 meters/99 feet |
| Calendar | Date display at 6:00 on blue dial |
| Subdials | 60 second on black dial |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Snap-down |
| Crown | Push/pull |
| Other | Limited Edition of 250 |
| Material | Genuine leather |
Evolution TZ2 Blue/Silver Textured Reversible Dial Black Genuine Leather - Rotary Watch (143107)
This dauntless Rotary makes a bold statement with its intricate detail and design personifying a gallant structure.
| Brand | Rotary |
| Style | EGS0024-TZ2-05-21 |
| Series | Evolution TZ2 |
| Style | Luxury |
| Gender | Unisex |
| Strap Width | 17 mm (19 mm at widest) |
| Case | Stainless steel |
| Dial Color | Blue and silver textured (reversible) |
| Hands | Silver tone and luminous on blue dial. Metallic blue on silver textured dial |
| Markers | Silver tone indices on black dial. Metallic blue indices and Roman numerals on silver textured dial |
| Clasp Type | Push button hidden |
| Weight | 96g |
| Case Shape | Rectangle |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Black genuine leather with crocodile pattern |
| Movement | Swiss made quartz, 5 Jewels (Ronda 785) on blue dial. Swiss made quartz, 6 Jewels (Ronda 1064) on silver textured dial |
| Crystal | Mineral |
| Case Width | 30 mm |
| Case Height | 38 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Water Resistant | 3 ATM/30 meters/99 feet |
| Calendar | Date display at 6:00 on blue dial |
| Subdials | 60 second on silver textured |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Snap-down |
| Crown | Push/pull |
| Other | Limited Edition of 250 |
| Material | Genuine leather |
No comments:
Post a Comment