Women's Miami Beach Chronograph Blue Dial Blue Ion Plated Stainless Steel - Glam Rock Watch (142455)
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Glam Rock watch.
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Glam Rock watch.
| Brand | Glam Rock |
| Style | GK1144 |
| Series | Miami Beach |
| Style | Chronograph |
| Gender | Women's |
| Case | White polycarbonate with blue ion plated stainless steel cover |
| Dial Color | Blue |
| Hands | Silver tone and luminous hour, minute and subdial. Silver tone second |
| Markers | Silver tone and luminous indices and Arabic numeral at 12:00 |
| Clasp Type | Push button hidden |
| Weight | 171g |
| Case Shape | Round |
| Bracelet Color | Blue |
| Bracelet Material | Blue ion plated stainless steel |
| Movement | Chronograph quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 46 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 6:00 |
| Subdials | 60 second and 30 minute |
| Bracelet Width | 20 mm (26 mm at widest) |
| Bracelet Length | Up to 8.75 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Push/pull stainless steel with white cabochon |
| Other | Stainless steel with white cabochon pushers |
| Material | Stainless steel |
Women's Commander Grey Dial Grey Silicone - SWISS LEGEND Watch (96505)
Designed to always tell time with elegance this Swiss Legend timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
Designed to always tell time with elegance this Swiss Legend timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
| Brand | SWISS LEGEND |
| Style | 10114-GM-014 |
| Series | Commander |
| Style | Casual |
| Gender | Women's |
| Strap Width | 20 mm |
| Case | Gunmetal stainless steel |
| Dial Color | Grey textured |
| Hands | Silver tone and luminous hour and minute; silver tone second |
| Markers | Silver tone and luminous indices and Roman numerals |
| Strap | Grey silicone |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel | Unidirectional, gunmetal stainless steel |
| Weight | 91g |
| Movement | Swiss made quartz, ISA 2331/103 |
| Crystal | Sapphitek |
| Case Diameter | 37 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 20 ATM/200 meters/660 feet |
| Calendar | Date display at 3:00 |
| Strap Length | 7.5 inches |
| Case Back | Snap-down |
| Crown | Screw-down |
| Material | Silicone |
Women's Miami Beach Chronograph White Dial White Silicone - Glam Rock Watch (142448)
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Glam Rock watch.
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Glam Rock watch.
| Brand | Glam Rock |
| Style | GK1134 |
| Series | Miami Beach |
| Style | Chronograph |
| Gender | Women's |
| Strap Width | 18 mm (26 mm at widest) |
| Case | White polycarbonate |
| Dial Color | White |
| Hands | Gold tone and luminous hour, minute and subdial. Gold tone second |
| Markers | Gold tone and luminous indices and Arabic numeral at 12:00 |
| Clasp Type | Buckle |
| Weight | 72g |
| Case Shape | Round |
| Strap Color | White |
| Strap Material | White silicone |
| Movement | Chronograph quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 46 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 6:00 |
| Subdials | 60 second and 30 minute |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Push/pull gold tone ion plated stainless steel with white cabochon |
| Other | Gold tone ion plated stainless steel with white cabochon pushers |
| Material | Silicone |
Women's Miami Beach Chronograph White Dial White Silicone - Glam Rock Watch (142447)
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Glam Rock watch.
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Glam Rock watch.
| Brand | Glam Rock |
| Style | GK1133 |
| Series | Miami Beach |
| Style | Chronograph |
| Gender | Women's |
| Strap Width | 18 mm (26 mm at widest) |
| Case | White polycarbonate with black polycarbonate cover |
| Dial Color | White |
| Hands | Black and luminous hour, minute and subdial. Black second |
| Markers | Black and luminous indices and Arabic numeral at 12:00 |
| Clasp Type | Buckle |
| Weight | 72g |
| Case Shape | Round |
| Strap Color | White |
| Strap Material | White silicone |
| Movement | Chronograph quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 46 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 6:00 |
| Subdials | 60 second and 30 minute |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Push/pull stainless steel with white cabochon |
| Other | Stainless steel with white cabochon pushers |
| Material | Silicone |
No comments:
Post a Comment