Neptune (44 mm) Grey Dial Grey Silicone - SWISS LEGEND Watch (144795)
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
| Brand | SWISS LEGEND |
| Style | 11044P-PHT-014 |
| Series | Neptune |
| Style | Casual |
| Gender | Unisex |
| Strap Width | 15 mm (20 mm at widest) |
| Case | Gunmetal ion plated stainless steel with grey silicone cover |
| Dial Color | Grey |
| Hands | Gunmetal, black and luminous hour and minute. Gunmetal second |
| Markers | Black and luminous indices and Arabic numerals |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel | Unidirectional gunmetal ion plated stainless steel with grey aluminum top ring |
| Weight | 99g |
| Case Shape | Round |
| Strap Color | Grey |
| Strap Material | Grey silicone |
| Movement | Swiss made quartz (ISA 2331/103) |
| Crystal | Sapphitek |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 4:00 |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Screw-down gunmetal ion plated stainless steel |
| Material | Silicone |
Neptune (44 mm) Black Dial Black Silicone - SWISS LEGEND Watch (144794)
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive
|
Neptune (44 mm) Black Dial Black Silicone - SWISS LEGEND Watch (144789)
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
|
No comments:
Post a Comment