Neptune Ceramic (44 mm) Black Mother of Pearl Dial Gold Tone Black Silicone - SWISS LEGEND Watch (109578)
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Neptune Ceramic Swiss Legend watch.
Add an understated look to your outfit with this unique and detailed Neptune Ceramic Swiss Legend watch.
| Brand | SWISS LEGEND |
| Style | 11844-BKBGA |
| Series | Neptune Ceramic |
| Style | Casual |
| Gender | Unisex |
| Strap Width | 20 mm |
| Case | Gold tone ion plated stainless steel and black high grade ceramic |
| Dial Color | Black mother of pearl |
| Hands | Gold tone and luminous hour and minute, gold tone second |
| Markers | Gold tone and luminous indices, gold tone Arabic numerals |
| Strap | Black silicone |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel | Unidirectional gold tone ion plated stainless steel with black high grade ceramic top ring |
| Weight | 123g |
| Movement | Swiss made quartz, ISA 2331/103 |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 16 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 4:00 |
| Strap Length | Up to 8.5 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Pull/push gold tone ion plated stainless steel with screw-down protective cap and black high grade ceramic cabochon |
| Material | Silicone |
Women's Neptune (40 mm) Baby Blue MOP Dial Baby Blue Silicone - SWISS LEGEND Watch (144816)
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
| Brand | SWISS LEGEND |
| Style | 11840P-012-MOP |
| Series | Neptune |
| Style | Casual |
| Gender | Women's |
| Strap Width | 15 mm (20 mm at widest) |
| Case | Stainless steel with baby blue silicone cover |
| Dial Color | Baby blue mother of pearl |
| Hands | Silver tone and luminous hour and minute. White second |
| Markers | White and luminous indices and Arabic numerals |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel | Unidirectional stainless steel with baby blue aluminum top ring |
| Weight | 100g |
| Case Shape | Round |
| Strap Color | Baby blue |
| Strap Material | Baby blue silicone |
| Movement | Swiss made quartz (ISA 2331/103) |
| Crystal | Sapphitek |
| Case Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 15 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 4:00 |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down stainless steel |
| Material | Silicone |
Women's Ceramica Silver Skeletonized and Black Dial Black Ceramic - Emporio Armani Watch (106191)
A true work of art. This Emporio Armani timepiece glows with a unique aura it is sure to be the perfect addition to your timepiece collection.
A true work of art. This Emporio Armani timepiece glows with a unique aura it is sure to be the perfect addition to your timepiece collection.
| Brand | Emporio Armani |
| Style | AR1427 |
| Series | Ceramica |
| Style | Casual |
| Size | Women's |
| Strap Width | 18 mm |
| Case | Stainless steel |
| Dial Color | Skeletionized see-thru silver with black border |
| Hands | Grey and luminous hour and minute; grey second |
| Markers | White indices |
| Strap | Black ceramic |
| Clasp Type | Push button hidden |
| Movement | Mechanical, 20 Jewels |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 3 ATM/30 meter/99 feet |
| Strap Length | 8.25 inches |
| Case Back | Screw-down exhibition |
| Crown | Push/pull |
| Material | Ceramic |
Women's Easy Dual Time White MOP/Black Textured Dial Black Genuine Leather - Versus Watch (132641)
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
Designed to always tell time with elegance this Versus timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
| Brand | Versus |
| Style | 3C5720 |
| Series | Easy |
| Style | Casual |
| Gender | Women's |
| Strap Width | 22 mm (24 mm at widest) |
| Case | Black ion plated stainless steel |
| Dial Color | White mother of pearl (left), black textured (right) with black background |
| Hands | Gunmetal hour and minute. Yellow second |
| Markers | Gunmetal indices and Roman numerals. Gunmetal and gold tone Arabic numerals |
| Clasp Type | Buckle |
| Weight | 64g |
| Case Shape | Rectangle |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Black genuine leather with crocodile pattern and yellow contrast stitching |
| Movement | Japanese quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Width | 35 mm |
| Case Height | 45 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Water Resistant | 5 ATM/50 meters/165 feet |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Push/pull |
| Material | Genuine leather |
Women's Marina Chronograph White Dial Gold Tone - a_line Watch (129154)
a_line's Marina collection follows a_lines philosophy of bringing women the same quality and luxury of watches that men have been getting for years at a value. To that end a_line allows women to wear a large timeless watch that has a feminine touch. Your husband will be jealous.
a_line's Marina collection follows a_lines philosophy of bringing women the same quality and luxury of watches that men have been getting for years at a value. To that end a_line allows women to wear a large timeless watch that has a feminine touch. Your husband will be jealous.
| Brand | a_line |
| Style | 20108DV |
| Series | Marina |
| Style | Chronograph |
| Gender | Women's |
| Case | Gold tone stainless steel |
| Dial Color | White textured |
| Hands | Gold tone and luminous |
| Markers | Black Roman numerals |
| Clasp Type | Push button deployment with safety |
| Bezel | Gold tone stainless steel with white top ring |
| Weight | 163g |
| Case Shape | Round |
| Bracelet Color | Gold |
| Bracelet Material | Gold tone stainless steel |
| Movement | Japanese chronograph quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 5 ATM/50 Meters/165 Feet |
| Subdials | 60 second, 60 minute and 24 hour |
| Bracelet Width | 20 mm |
| Bracelet Length | Up to 9 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Pull/push gold tone with white cabochon |
| Material | Stainless steel |
No comments:
Post a Comment