Women's Blue Dial Stainless Steel - I by Invicta Watch (87461)
I by Invicta always adjusting a perspective in order to accommodate the realities of today's watch lover the Invicta Watch Group is launching an exciting NEW brand - I by Invicta.
I by Invicta always adjusting a perspective in order to accommodate the realities of today's watch lover the Invicta Watch Group is launching an exciting NEW brand - I by Invicta.
| Brand | I by Invicta |
| Style | 89051-002 |
| Style | Casual |
| Size | Women's |
| Case | Stainless steel |
| Dial Color | Blue |
| Hands | Black and luminous minute and hour, black second hand |
| Markers | Black indexes with Arabic numerals at 12:00, 3:00, 6:00 and 9:00 |
| Bracelet | Stainless steel |
| Clasp Type | Deployment with safety |
| Bezel | Blue unidirectional |
| Movement | Japanese quartz |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 35 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Water Resistant | 5 ATM/50 meter/165 feet |
| Bracelet Width | 18 mm |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down |
| Material | Stainless steel |
Ceramics Black Dial Black Ceramic - Invicta Watch (119705)
A modern design and a classy style fuse into one to form the Invicta.
A modern design and a classy style fuse into one to form the Invicta.
| Brand | Invicta |
| Style | 1182 |
| Series | Ceramics |
| Style | Casual |
| Gender | Unisex |
| Case | Black ceramic |
| Dial Color | Black |
| Hands | Silver tone and luminous |
| Markers | Silver tone and luminous indices |
| Bracelet | Black ceramic |
| Clasp Type | Push button hidden |
| Bezel | Unidirectional black ceramic with black top ring |
| Movement | Swiss parts quartz |
| Crystal | Flame-Fusion |
| Case Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Water Resistant | 5 ATM/50 meters/165 feet |
| Bracelet Width | 20 mm |
| Bracelet Length | Up to 9 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Screw-down |
| Material | Ceramic |
Neptune (44 mm) Black Dial Baby Blue Silicone - SWISS LEGEND Watch (144788)
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition design and versatility. Swiss Legend is a brand unlike any other. It is dynamic. It is modern. It is alive.
| Brand | SWISS LEGEND |
| Style | 11044P-BB-01-BBLB |
| Series | Neptune |
| Style | Casual |
| Gender | Unisex |
| Strap Width | 15 mm (20 mm at widest) |
| Case | Black ion plated stainless steel with baby blue silicone cover |
| Dial Color | Black |
| Hands | Black, baby blue and luminous hour and minute. Black and baby blue second |
| Markers | Baby blue and luminous indices and Arabic numerals |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel | Unidirectional black ion plated stainless steel with black and baby blue aluminum top ring |
| Weight | 99g |
| Case Shape | Round |
| Strap Color | Baby blue |
| Strap Material | Baby blue silicone |
| Movement | Swiss made quartz (ISA 2331/103) |
| Crystal | Sapphitek |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Water Resistant | 10 ATM/100 meters/330 feet |
| Calendar | Date display at 4:00 |
| Strap Length | Up to 8 inches |
| Case Back | Screw-down stainless steel |
| Crown | Screw-down black ion plated stainless steel |
| Material | Silicone |
Women's Pumpkin Crown, Lizard Strap - Croton Watch (120392)
Women's genuine lizard strap watch with red dial color.
Women's genuine lizard strap watch with red dial color.
|
No comments:
Post a Comment